top of page

המלצות לקיץ - על פי הרפואה הסינית


שינויים בטבע ושינויים בגופנו

העיקרון הבסיסי המנחה את הרפואה הסינית הוא הסתכלות על גוף האדם כחלק מהטבע שסביבנו. כמו בטבע, גם בגוף האדם מתרחשים תהליכי שינוי מתמידים, וכל שינוי יוצר מצב הרמוני חדש. שינויים מתרחשים במהלך עשרים וארבע שעות היממה, במחזורי היום והלילה, במחזור חילופי העונות וכדומה. גם מחזור האישה דומה למחזור סיבוב הירח סביב כדור הארץ, וגוף האישה משתנה מידי יום, כמו מיקום הירח ביחס אלינו.


הבריאות תלויה בהתאמה לעונת השנה הנוכחית

מכיוון שהרפואה הסינית מדגישה את החשיבות במניעת מחלות, נמצא בכתבים העתיקים הנחיות רבות לקיום אורח חיים בריא. בריאות תלויה ביכולתנו להיות מותאמים לעונת השנה. לכן, נסתכל מסביב במאפייני הקיץ בטבע, אשר מגיע לשיאו ביום הארוך ביותר בשנה (21.6). הטבע שופע פעילות, בעלי החיים מעמידים צאצאים, יש שפע ומגוון של ירקות ופירות בשלים, זה שיא של התפשטות.


פעילות מומלצת לקיץ

גם אנחנו נחפש את החום ואת אור השמש על מנת להיפתח, להתרחב ולאפשר לרעיונות להבשיל, להביא תהליכים לשיאם ולקטוף את הפירות על עבודתנו במהלך השנה.

החום יוצר תנועה, וגם אנחנו נחפש להיות פעילות גופנית, עדיף בחוץ ובטבע.

מומלץ לקום מוקדם ולצאת החוצה לתירגול צ'י קונג או כל תנועה שטובה לך, וכן להקדיש זמן לפעילויות ולתחומים שמרחיבים את הלב, כמו טיולים בחיק הטבע, משחקים, ריקוד ופעילות של תנועה והנאה.

לנצל את שעות האור הארוכות, וללכת לישון מאוחר יותר מאשר בימי החורף הקצרים.


יסוד האש, האיברים והרגשות

קיץ קשור לאלמנט האש, המסמל כל דבר שמגיע לשיאו, למלוא הפוטנציאל שלו. מה שמאופיין בתנועתיות, דינמיות, אדום ולוהט.

הקיץ הוא שיא היאנג, בגוף מתרחשים שינויים, זו תקופה של התרחבות, צמיחה, יצירתיות, יציאה החוצה. הקיץ הוא זמן של שינויים בחיים הקשורים לצמיחה ולמודעות רוחנית.


ברפואה הסינית, אלמנט האש אחראי על מערכת הלב, המעי הדק והלשון. הביטוי של הלב הוא אהבה. וכן הלב קשור לזיכרון ולתהליכי מחשבה ומודעות.

כאשר אלמנט הלב מאוזן, יש ספיגה נכונה של מזון במעי הדק. המחשבה שלנו יציבה ורגועה, והשינה שקטה.

מבחינת הרגשות, אלמנט אש מאוזן קשור לשמחה, ליצירתיות, להתרגשות ולרגישות. במצב של חוסר איזון, יתכן חוסר או עודף: חוסר יתבטא בדיכאון, עודף רגש להפוך התלהבות לשנאה, לחוסר סבלנות, לעצבנות ולנדודי שינה.המלצות

הרפואה הסינית ממליצה על לנצל את הימים הארוכים של הקיץ, להתעורר מוקדם בבוקר, ללכת לישון מאוחר, ולקחת תנומה קלה באמצע היום. מבחינה רגשית מומלץ לאדם להיות שמח וקליל, לא לשמור טינה ולא לכעוס בגלל שום דבר. הקיץ הוא העונה לחגיגות ולהנאה.


מבחינת תזונה נעדיף מזונות מקררים ירוקים, כמו חסה ומלפפון ומגוון ירקות עלים. התזונה המתאימה לקיץ היא תזונה קלה שלא מכבידה על מערכת העיכול. תמיד כדאי לאכול את פירות העונה, כמו מלון, משמש, אפרסק ואבטיח.

נשתדל להימנע ממזון שזמן עיכולו ממושך, כמו בשר, או כמות גדולה של דגנים וקטניות. נימנע ממזון כבד ומטוגן, וממוצרי חלב. כך נפחית את תחושת הכבדות, המכבידה על הפעילות המבורכת של הקיץ.

רצוי לבשל את המזון זמן קצר על אש גבוהה, או לצרוך אוכל טרי שאינו דורש בישול.

חשוב לשתות הרבה מים, בין הארוחות. נמעיט מזונות חמוצים ומלוחים, וכן לא נגזים באכילה ושתייה של מזונות ומשקאות קרים, המחלישים את מערכת העיכול.


להרגיש את הקיץ

נרצה להיות בתנועה, בחיק הטבע, לחגוג את החיים, לנסוע למקומות חדשים.

מאחלת לכולנו קיץ טוב השופע בחגיגות ובחוויות טובות וחדשות,

אילה

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page