אודות צ'י קונג: התורה על רגל אחת

אילה גריצר - צ'י קונג נשים

צ'י קונג היא שיטה לריפוי עצמי טבעי ולהארכת תוחלת החיים. זוהי שיטה מקיפה הכוללת גוף, מחשבה ונפש, עם תירגול פיזי, רפואי ותזונתי, וזאת על מנת לשמר ולהנציח את הגוף והמחשבה (הנפש). אופן התירגול מטפח את איזון האדם עם הטבע.

תנועות הצ'י קונג הן פשוטות ללמידה ועם זאת יעילות ביותר בשמירה על הבריאות הפיזית והנפשית. תרגול מתמשך מוביל לתוצאה של חופש פיזי ורגשי אשר מאפשר למתרגלים להתאים עצמם לעולם בו אנו חיים ובדרך טבעית.

אמנם קיימים אלפי סוגים של סגנונות ובתי ספר של צ'י קונג, אך כולם מבוססים על עקרונות משותפים של תנועה ללא מאמץ, בשילוב נשימה ויציבה. לכל התירגולים מטרה אחת: לשפר את הבריאות ואת איכות החיים באמצעות שימור וטיפוח של אנרגיית החיים בגוף, תוך אריכות ימים בבריאות טובה.

שורשי הצ'י קונג נעוצים במסורת העתיקה של הרפואה והפילוסופיה הסינית, המייצגות יותר משלושת אלפים שנה של ידע וניסיון. הצ'י קונג הוא הענף התנועתי של הרפואה הסינית, ויש עדויות עתיקות ביותר לשימוש בתרגילי צ'י קונג. תנועות הצ'י קונג התפתחו והשתכללו במשך הדורות על ידי דורות של מטפלים, מורים ומתרגלים אשר חיפשו את הדרך להיות בעלי כוח, בריאות ואריכות ימים.

משמעות המילה צ'י היא "אנרגיית החיים" ומשמעות המילה קונג היא עבודה, טיפוח או כישרון. המשמעות היא תירגול עקבי המשלב את תשומת הלב, כמו אומן המפתח את כישרונו. צירוף המילים צ'י קונג משמעותו תרגילי אנרגיה, שמטרתם הזרמת אנרגיית החיים הפנימית. התרגילים מאזנים את זרימת האנרגיה בגוף, ומשחררים חסימות אנרגטיות אשר פוגעות בזרימתה.

מגוון התנועות בצ'י קונג הוא עצום, והתירגול כולל גם טפיחות על הגוף ועיסויים עצמיים. הצ'י קונג, כשיטת מדיטציה בתנועה, מבוצע בדרך כלל בתנועות רכות, עגולות ונמתחות. קצב התנועות הוא לרוב איטי, אך יש גם תירגולים מהירים יותר. את התנועות נהוג לבצע בעמידה, אך ניתן גם לשבת או לשכב. גם לנשימה מרכיב חשוב בתירגול, ויש תשומת לב לנשימה ולסוגי נשימה שונים.

תירגול הצ'י קונג תורם לאיזון רגשי ולתחושה של רוגע, מעמיק ומשפר את הנשימה, ממריץ את חילוף החומרים, משפר את זרימת הדם, מטפל באיברים הפנימיים ומשפר את תיפקודם. בנוסף התירגול מטפל ביציבה, בשלד ובמיפרקים וכן מחזק ומגמיש את השרירים.

אודות צ'י קונג נשים

צ'י קונג הוא תירגול שמטרתו לרפא גוף ונפש, על פי עקרונות הרפואה הסינית העתיקה. המטרה של סדרת הצ'י קונג לנשים היא קידום בריאות האישה, תוך טיפול באיברים הנשיים ובעניינים הקשורים לבריאות נשים, בעונות השונות של חיי האישה.

תפישת העולם האופטימית של "אילה גרייצר – צ'י קונג נשים"

תפישת העולם שלי נוצרה מתוך ניסיון של כשלושים שנות תירגול, עם אלפי שותפות ושותפים לדרך, ולימוד אצל המורים הטובים בעולם. התפישה שלי היא אופטימית מכיוון שראיתי בפועל, שכאשר משלבים את תנועות צ'י קונג נשים בחיי היום יום, יש שיפור מתמיד בבריאות ובאיכות החיים.

אודות אילה גרייצר - מורה בכירה בצ'י קונג ומומחית בצ'י קונג נשים

אילה החלה את לימודיה בטאי צ'י ובצ'י קונג בצעירותה בשנת 1991, מתוך משיכה פנימית לתחום מודעות הגוף. לאחר כ-13 שנות לימוד עם המורים הטובים ביותר בארץ ובחו"ל, כולל שנת התמחות מיוחדת בברקלי, קליפורניה, עם מאסטר פונג הא, אילה הוסמכה להדרכת צ'י קונג וטאי צ'י והחלה ללמד.