תועלות בתירגול צ'י קונג נשים

תירגול הצ'י קונג לנשים נותן מענה
לתקופות המחזוריות השונות בחיי האישה

מחזוריות הקשורה למחזור החודשי, אך גם מחזורים גדולים יותר

תקופת הפריון כוללת:

 • שינוי יומי בגוף במחזור חודשי

 • שינויים בגוף בתקופת הריונות ולידות

 • שינויים בגוף לאחר לידות, כולל הנקות ומצב רגשי

 • איזון וחיזוק הגוף בתקופה של שלוש שנים לאחר כל לידה

 • נשים צעירות הנמצאות בשלבים שונים של לימודים, פיתוח קריירה והקמת משפחה זקוקות לזמן ולתירגול שבו הן יכולות להקשיב לצרכים שלהן ולא של הסובבים אותן.

 • בגיל הפריון יתמוך התירגול בפוריות ובהריונות ולידות תקינים וטובים.

 

תקופת "גיל המעבר" כוללת:

 • שינוי הורמונלי הדרגתי המתחיל כבר בסביבות גיל 42

 • תופעות גיל המעבר העלולות להחריף לקראת המצב של הפסקת הווסת (המנופאוזה)

 • מעל גיל 40 ולקראת גיל המעבר, וככל שלאשה יש יותר מחויבויות, היא אינה מוצאת פנאי לטפל ולתת לעצמה, וכך היא מתחילה לסבול מבעיות בריאות שונות.

 • גם הקשיים הרגשיים יוצרים עומס ונשים מחפשות דרכים לחיות בהרמוניה עם השינויים החלים בעונות השונות של החיים.

 • תנועות הצ'י קונג מלוות את האישה ומאפשרות לחוות את השינויים באופן טבעי והרמוני.

 

הגיל השלישי בחיי אישה – "גיל התבונה"

 • ב"גיל התבונה" לאישה ניסיון חיים מצטבר, יציבות רגשית ואינטליגנציה חברתית משופרת

 • כך היא יכולה לתמוך בנשים צעירות בסביבתה הזקוקות לעצה טובה

 • גם בתקופה זו ממשיכה ההתפתחות של האישה בגוף-ובנפש והתירגול תומך בתנועה הדרושה לה, ובהתפתחות הרוחנית.  

 • בגיל העמידה יש לנשים יותר פנאי, הילדים גדלו וגם הלחץ בעבודה בדרך כלל מתמתן, ואז נשים זקוקות לתנועה שאינה יוצרת מאמצים מיותרים אלא מאפשרת להניע את כל הגוף תוך שמירה על רמת אנרגיה וחיוניות גבוהה.

 • בגיל זה שבו העשייה תופשת פחות מקום, יש גם עניין גובר בחיבור אל הנפש ואל הרוח.

 • תרגילי הצ'י קונג נותנים מענה לצרכים אנושיים אלו.

מה תקבלי מתירגול של צ'י קונג נשים עם אילה גרייצר?

ספורט ופעילות גופנית מהנה

תירגול הצ'י קונג הוא סוג של ספורט ופעילות גופנית מהנה. התירגול מניע את הגוף, מחזק את השרירים ומגמיש את המיפרקים. כל זאת מבלי לגרום שום נזק על ידי מאמצים מיותרים. הגוף שלנו נועד לתנועה, אך בעידן המודרני אימצנו אורח חיים יושבני, שבו אנחנו מבלים את רוב שעות היום בישיבה.  ישיבה ממושכת גורמת נזקים רבים לשלד ולאיברים הפנימיים. כאשר תצטרפי לתרגול הצ'י קונג בשיטת צ'י קונג נשים, תגלי שגופך יכול להיות בתנועה ממושכת, הנעשית ללא מאמץ. תנועות הצ'י קונג שאנו מבצעות מפעילות את כל הגוף באופן טוב ובריא. הגוף נע בשמחה ובטבעיות, ובאופן זה מתרחב טווח התנועה של כל המפרקים בגוף, השרירים מתחזקים והיציבה משתפרת. התנועות מרחיבות את תנועתיות עמוד השדרה ומחדשות את בריאות החוליות. תנועות מיוחדות לחוליות הצוואריות ישחררו עומסים שהצטברו באזור הצוואר והכתפיים במשך שנים רבות. חיזוק הרגליים ישפר את שיווי המשקל, והרפיית המתחים תגדיל את הגמישות. בצ'י קונג נשים נניע את האגן כמו כדור המתגלגל בכיוונים רבים, תנועה שהיא חשובה ביותר לבריאות האיברים הנשיים הממוקמים באגן.

התאמה ליכולת האישית

תנועות הצ'י קונג מתאימות לכל אישה, בכל גיל ובכל מצב. לכן מומלץ להתחיל בדיוק ברגע הזה, ללמוד להקשיב לגוף ולהתחיל לשפר את כל היכולות. התנועות ההרמוניות יאפשרו לך לנוע בקצב המתאים לך באופן אישי, ובמידת הצורך תוכלי לעבור בין תנועות בעמידה לתנועות בישיבה ולמדיטציה. תלמדי איך להתאים את התנועות ליכולת הנוכחית שלך, ובהדרגה תגלי שיכולותייך משתפרות, כך שתוכלי לנוע בטבעיות ובחופשיות.

ריפוי עצמי ומניעת מחלות

על פי הרפואה הסינית, במקום שבו האנרגיה תקועה ולא זורמת, תתחיל המחלה. לכן, זרימה חלקה של הצ'י, אנרגיית החיים, בערוצי הזרימה בגופנו (המרידיאנים), היא הבסיס לגוף בריא ולנפש בריאה. תרגול קבוע של צ'י קונג נשים באופן רך הכולל נשימה וזרימה אנרגטית, יאפשר לגופך להזרים אנרגיה במקומות החסומים, ויעורר בו תהליכי שיקום וריפוי טבעיים.

הרפואה הסינית נחשבת רפואה מונעת משום שזרימה חלקה של צ'י מאפשרת לגוף תהליכי איזון וריפוי באופן שוטף, על מנת למנוע התפתחות של מחלות. לכן אחד הדברים החשובים שתלמדי בצ'י קונג נשים הוא כיצד לשלב בקלות תירגול קבוע בחיי היום יום שלך, בדיוק כמו צחצוח שיניים או מקלחת יומית. כך תאפשרי לגופך את ההרמוניה הדרושה לשמירה וטיפוח הבריאות באופן טבעי.

טיפול ברגשות ושמירה על אנרגיה חיובית

נשים מושפעות בקלות מרגשות, ועל פי הרפואה הסינית, מחלות רבות של נשים מתחילות בקושי רגשי כלשהו שנשאר תקוע בעומק הגוף. התקיעות הרגשית לרוב ממוקמת במרכז החזה, שהוא המרכז הרגשי של הגוף. צ'י קונג נשים מותאם במיוחד לגוף-נפש האישה, ולכן התירגול כולל תנועות ייעודיות לשחרור הרגשות התקועים. תנועות אלו מזרימות אנרגיה במקומות החסומים, וכך הגוף יכול לבצע תהליכי עיבוד של הרגשות. התנועות המיוחדות נעשות ברכות על מנת לייצר תנועה במרכז החזה, מקום שלרוב נשאר סגור וללא תנועה גם כאשר אנו מתרגלות סוגי ספורט שונים. יתכן שזו אחת הסיבות למחלות מהן סובלות נשים באיזור זה של הלב והחזה.

בנוסף לתנועות הייעודיות שמטרתן לפתוח את הזרימה האנרגטית במרכז הרגשי, אומנות הצ'י קונג מלמדת אותך כיצד לשחרר רגשות שליליים. רגשות שליליים כוללים בתוכם מתחים ולחצים של חיי היום יום, דאגות, חרדות, כעסים, פחדים, עצב ואף דיכאון. על ידי תרגילים פשוטים ליישום, תוכלי להפוך את תירגול הצ'י קונג לחלק משגרת חייך, וכך לשחרר את הרגשות השליליים באופן שוטף, סמוך לזמן שבו הם נוצרים. שיחרור הרגשות השליליים יתרום לאיזון אנרגטי של גופך. ככל שתתמידי בתירגול כך תרכשי כלים שתוכלי לישם גם בתקופות קשות יותר, וכך להיטיב את בריאותך.

שלווה וחיבור לעצמי

הקשבה וחיבור בין נפש לגוף, הם הבסיס לחיים הרמוניים. תנועות צ'י קונג נשים מאפשרות לך לחבר בין התודעה לבין הגוף בעזרת הקשבה והתחברות פנימה לעצמך. התרגול שלנו תורם לתחושת שקט פנימי ולהרגשה של הרמוניה עם הסביבה, ומסייע לך ולצלוח קשיים ואתגרים יום-יומיים, תוך שמירה על חוסן נפשי וגופני. התירגול ימנע את תחושת המותשות הנובעת ממתח וסטרס וייתן לך כלים להישאר ממוקדת ושקטה.

שיחרור מתחים

שיחרור מתחים, לחצים ומחשבות מטרידות, כפי שנעשה באופן קבוע בתירגול צ'י קונג נשים, מקנה לגופינו תנאים אופטימליים לטיפוח בריאותנו באופן יומיומי. בכך מערכת החיסון שלנו יכולה לפעול במיטבה, האנרגיה והחוסן הפנימי שלנו מתחזקים, ומשתפרות יכולותינו להתמודד עם אתגרי החיים לאורך השנים.

טיפוח הקשבה פנימה

תירגול צ'י קונג מפתח את יכולתנו להקשיב פנימה אל הגוף באופן מתמיד, ובכך אנו מפתחות את היכולת לתת מענה לצרכי הגוף-נפש בזמן המתאים ובאופן המתאים. זהו העיקרון העומד בבסיס יכולתנו לטפח בריאות שלמה. בזמן שאנו נעות בתנועות צ'י קונג רכות ונעימות, אנו מנתבות את תשומת הלב למה שמתרחש בגופנו כאן ועכשיו. התנועות הנעשות באיטיות, וכן עיסויים עצמיים והקשות על נקודות דיקור, מסייעים לנו להכיר את הגוף שלנו וכיצד הוא משתנה מידי יום, והיכרות זו מאפשרת לנו לפעול על פי הצרכים העמוקים שלנו ולתת את המענה הדרוש. מענה זה מונע התפתחות סימפטומים, כאבים ותופעות נוספות שהם חזקים יותר ופחות נוחים לנו.

ישום פשוט בחיי היום יום

הלימוד של שיטת צ'י קונג נשים יעניק לך חיבור לעצמך בדרך שתוכלי ליישם באופן פשוט בחיי היום יום, ובכך לטפח את בריאותך ולשפר את איכות החיים שלך בכל התחומים.